Firuze DURUKAN

fabricatoday ekibinden Firuze Durukan'ı tanıyın.

Yeditepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği’nden 2015 yılında mezun olmuştur. Yer aldığı çok sayıda staj programı ve projelerden sonra kariyerine özel bir gıda kontrol laboratuvarında başlamış ve bir süre gıda analizleri ve laboratuvar kalite yönetim sistemi üzerine çalıştıktan sonra alan değiştirerek global bir gıda üreticisinin Ürün Geliştirme Departmanı’na geçiş yapmıştır.

Halen başka bir global firmada benzer alanda kariyerine devam etmektedir. 2017’den bu yana çeşitli gıda ve içecek ürün grupları için reçete geliştirme, tat/aroma formulasyonları hazırlama, son ürün aplikasyonları, duyusal değerlendirmeleri, prototiplerin endüstriyel üretim adaptasyonu üzerine çalışmaktadır. Bitki bazlı dönüşüm ve fonksiyonel gıda tasarımları alanlarında kendisini geliştirmek istemektedir.

Bilimsel bilginin kamusal alanda fayda sunabilecek bir hale dönüştürülmesinin çok değerli olduğunu düşünmekte ve tarımsal dönüşümden başlayarak tamamen izlenebilir bir gıda endüstrisi oluşturabilmek, güvenli gıdaya adil erişimi sağlayabilmek amacıyla gıda politikaları üzerine görüş ve öneriler ortaya koymaktadır.

Sosyal Medya
E-Mail Adresi